System for Monitoring:

UP KONVERTOR PRO EXPERIMENTY

S SDR A DVB PŘIJÍMAČEM 


VERZE CNV PRO STUDENTY

pro další info  na adresu emgo@emgo.cz nebo na tel. +420 602 72 04 24  

 

publikace: Praktická elektronika 8/9/2016

Kdo jste navštívili 28. Mezinárodní setkání radioamatérů v Holicích 2017, mohli jste si ve stánku redakce PE/AR zakoupit tyto dva časopisy. Pokud nikoliv, tak nabízím k nahlédnutí PDF soubory -->> 8/2016 a 9/2016.

 

 ©  Miroslav Gola OK2UGS   http://www.emgo.cz/


 [2.09.2017]

Úvod

V časopise Praktická elektronika srpen, září 2016 byla publikována konstrukce konvertoru ,  stavební návod, návrhy tištěných spojů a fotodokumentace.

Studenty by mohla zajímat rozšířená varianta konvertoru, která přináší zlepšené vlastnosti, ale hlavně - poskytuje větší prostor k experimentům se součástkami SMD a to je hlavním cílem této publikace.

V průběhu roku od zveřejnění publikace jsem obdržel od čtenářů z řad studentů velké množství žádostí o zdrojové soubory pro návrh tištěného spoje v programu EAGLE. Všem jsem rád vyhověl a požadované soubory zaslal. Avšak  - mělo to jeden háček: schéma zapojení bylo k dispozici v konečné grafické úpravě, ovšem soubor BRD jsem ponechal ve výchozím stavu ("gumičkami" propojené součástky ve skupině podle schématu) a to proto, že bych studentům odebral možnost se souborem BRD pracovat s cílem ve formě konečného návrhu tištěného spoje. Mnohým ze studentů se to nelíbilo, jsou zvyklí "oprásknout" z internetu co jen jde a něco nového se naučit se jim příčí. Ale o tak "pracovité" absolventy pak mají jejich budoucí zaměstnavatelé pramalý zájem. Takže - pokud chcete uspět na trhu práce v oboru elektronika - dejte se do práce a teoretické znalosti nezapomeňte doplňovat účelnou praxí.  A k tomu může přispět i tato drobná publikace. Držím vám palce, pochlubte se, jak vám to v EAGLE navrhuje. Pokud budete mít zájem, můžeme postupně vaše návrhy na tomto webu zveřejňovat jako inspiraci pro další studenty.

 

Soubory EAGLE ke stažení:  EAGLE SCH_1      EAGLE BRD_1       EAGLE SCH_2      EAGLE BRD_2

program EAGLE (free verze) si můžete stáhnout zde:     

Schémata jsem zpracoval tak, že vznikla univerzální deska tištěného spoje, která umožňuje osadit jen základní verzi konvertoru nebo i rozšířenou verzi o SMD součástky v dalších filtrech.

Vám se nabízí jakékoliv zjednodušení, nebo rozšíření - schémata jsou volně přístupná a můžete jej libovolně obměňovat.

 

 

Publikovaný konvertor (provedení se samonosnými cívkami na vstupu ...)

 

 

Publikovaný konvertor (blokové schéma) a KMITOČTOVÝ PLÁN

 

 

 Publikovaný konvertor (schéma zapojení)

Publikovaný konvertor (osazení součástkami)

 

Publikovaný konvertor (připravil jsem inovovanou DPS)

Inovace spočívá v tom, že zohledňuje náklady na výrobu velmi kvalitního tištěného spoje

firmou GATEMA Boskovice a nabízí dvě varianty osazení. Základní varianta je osázena tzv. vývodovými součástkami, se kterými mohou spolehlivě manipulovat i naprostí začátečníci - hobby elektronici - takto sestavený konvertor je plně funkční v základních požadavcích na konverzi signálů z krátkých vln do pásma UKV. Volný prostor na dolní části tištěného spoje se přímo nabízel o doplnění SMD součástkami, které zlepšují vlastnosti konvertoru (výstupní filtr oscilátoru a výstupní filtr za směšovačem).

Co můžete získat pro stavbu konvertoru:

1.  jen tištěný spoj (DPS - červená deska - vývodové + SMD součástky) ... 150 Kč

2. stavebnici konvertoru ( jen základní varianta +DPS, bez SMD součástek) ... 450 Kč

3. sestavený konvertor (základní varianta) ... 650 Kč

Varianty 1-3 jsou vybaveny kompletní stavební dokumentací a aktuálním programem SDR#

X. DVB- RTL Dongle, který pak budete vkládat do konvertoru ...

... si koupíte sami, téměř v každé prodejně s PC a TV a  nebo například na portálu eBay

 

... mrkněte, jak to vypadá zevnitř v DVB-T, po odstranění plastového krytu ...

 napíše na emgo@emgo.cz  

 

Konvertor jsem navrhnul tak abych jej mohl zabudovat do elegantní skřínky BOPLA  ALUBOS typ ABPH 600-0100, která je pro vestavění modulu konvertoru nejlépe vhodná a lze objednat samostatně u:

ELING Bohemia eling@eling.cz , nebo RMC Slovakia rmc@psg.sk Ing. Michal Rafaj.

 

Cena ALUBOS pouzdra ovšem není mírná, proto se nabízí i varianta skříňky z přířezů materiálu na výrobu tištěných spojů - FR4, tloušťky 1,5mm, s oboustrannou Cu vrstvou. Nebo jakákoliv jiná skříňka vám poslouží stejně - nejsou tam žádná omezení. Snad jen to, že konvertor umístěný v kovové skříňce lépe odolává elektromagnetickému smogu.

 

Další informace:

Stahněte si aktuální komunikační program SDR-SHARP, není jediný, ale osvědčil se mi ...

 

Mocným nástrojem vyhledávání na webu je GOOGLE , tak jej účinně použijte.

Stačí zadat heslo "SDR converter" a odkazy se budou nabízet....

 

Zde jsou uvedeny základní odkazy na problematiku SDR - RTL: http://www.rtl-sdr.com/about-rtl-sdr/ v angličtině, ale vy si jistě poradíte ... (https://translate.google.com/) .

 

emgo@emgo.cz    http://www.emgo.cz/Copyright 2017   emgo