METEOSAT - 7

( SATELIT NA GEOSTACIONÁRNÍ DRÁZE )

Poslední aktualizace 14. června 2006

[ Další informace o programu SAT WIN ] [ Aktuální ceník i dalších stavebnic a sestavených modulů ] [ Jak začít...? ] [ ZPĚT

Notice: The 14 June 2006 will mark a historic landmark in the calendar for the first generation of Meteosat satellites.

img

 On this date it is planned to terminate Meteosat-7 direct dissemination services from 0°. After nearly a quarter of a century, the first generation Meteosat satellites will stop transmitting 0° image data and products for direct reception. 

... Dnes dopoledne jsme shlédli poslední snímek z METEOSAT - 7 a vysílání bylo zastaveno. Nyní bude METEOSAT - 7 putovat vesmírem na nové stanoviště nad Indickým oceánem a podávat zprávy o této oblasti. Nyní je na pozici 0°V.D. umístěn nový satelit MSG, který vysílá pouze digitální data a je nutné použít novou technologii příjmu...

Nyní již historické čtení... Z geostacionární dráhy (kolem 35 800 km) poskytují meteosatelity důležité stabilní snímky Země. Společnost EUMETSAT provozuje několik satelitů METEOSAT, z nichž dva jsou vhodné pro Evropu. METEOSAT 6 a 7 jsou umístěny na -10 a 0 stupních na geostacionární dráze. V současné době je hlavním satelit číslo 7, číslo 6 je rezervní a číslo 5 je umístěn nad Indickým oceánem (vysílá pouze primární data).

Meteosat vysílá dva druhy dat, data formátu WEFAX a primární data (PD) rychlostí 166 kbps. Primární data ze snímačů jsou přijímaná řídícím střediskem v Darmstadtu, kde jsou zpracována a vysílána opět přes satelit ve formátu WEFAX. Příjem primárních dat je složitý a vyžaduje speciální hardware a software pro dekódování a dešifrování. Snímky vysílané ve velkém rozlišení jsou navíc i šifrovány.

Příjem dat WEFAX z METEOSAT 7  je poměrně jednoduchý. Data jsou vysílána na dvou kanálech. Na kanále A1 (kmitočet 1691 MHz) se ve čtyřminutových blocích vysílají snímky dané části zemského povrchu. Snímky se vysílají podle pevně daného časového harmonogramu (dokument ve formátu PDF) a  jsou tří typů:

  • snímky ve viditelném spektru (500 - 900 nm), VIS

  • snímky v infračerveném spektru (1050 - 1250 nm), IR

  • snímky vodních par (5700 - 7100& nm), WV

Zorné pole satelitu je rozděleno na 9 částí, označovaných číslicemi 1 až 9 za označením spektra. Nejpoužívanější snímek Evropy a severní části Afriky v infračerveném spektru se vysílá každých třicet minut (označení D2).

Pohled _3 na východ Afriky a Arabský poloostrov, _4 na Atlantik a část Jižní Ameriky, _5 na oblast Afriky kolem rovníku, _6 na jih Afriky a Madagaskar, _7 na Atlantik a část Jižní Ameriky, _8 na jih Afriky a _9 najih Afriky a Madagaskar.

Na kanále A2 (kmitočet 1694.5 MHz) se vysílá několik snímků ve formátu WEFAX z dalších meteosatelitů. Můžete zde přijímat složené snímky celého disku Země ve viditelné nebo infračervené části spektra.

Vysílají se zde také snímky z GOEMS 3 (umístěn nad východním pobřežím Ameriky) a z japonského satelitu GMS umístěného nad Austrálií. Převážnou část doby se na kanálu A2 vysílají primární data.

Celý systém vysílání snímků se označuje jako APT (Automatic Picture Transmission, automatické vysílání snímků).

apt.gif (6031 bytes)

APT v praxi - začátek snímku

Pro úplnou automatizaci příjmu začíná každý snímek startovacím tónem 300 Hz po dobu tří sekund, následují fázovací řádky pro synchronizaci kraje snímky (pět sekund), u METEOSATu potom digitální hlavička obsahující všechny údaje o snímku a vlastní snímek. Konec snímku označuje stop tón 450 Hz v trvání pěti sekund. 

Odkaz na WWW stránky společnosti  EUMETSAT

Obrazovou složku nízkofrekvenčního výstupního signálu WEFAX FM přijímače o kmitočtu 2400 Hz lze dekódovat osobním počítačem v programu JVComm32 nebo JVFAX7.1a. Signál přivedeme na vstup zvukové karty, nebo jednoduchého a levného interface, který komunikuje přes sériový vstup COM1 nebo COM2. Základním požadavkem úspěšného zpracování je osobní počítač 486DX66 a vyšší (s počítačem typu PENTIUM můžeme souběžně dekódovat obrázky, zpracovávat v některém z grafických programů a zárověň jej vysílat modemem přátelům) v prostředí MS-DOS nebo Windows95/98.

 

ZÁVĚR

Firma EMGO Dobrá prodává pro zájemce stavebnice, sady součástek, i finální seřízené a nastavené výrobky i pro příjem MSG digitálních dat.  Bližší informace na +420 602 720 424 (SMS) nebo emgo@vuhz.cz, http://www.emgola.cz/



Copyright 2000 - 200 emgo