Vítáme Vás na stránkách výrobce elektronických stavebnic

logo_emgo_cerne_cervene.gif (7068 bytes)

Ing. Miroslav Gola    Ochrana osobních dat ]  [ ? ] Aktualizace 01. 01. 2007 

Výhodná nabídka sady pro studenty  ]    Aktuální nabídka  ]    Stavebnice a jiné... ]    Ceník součástek, stavebnic, sestavených dílů a dalších výrobků   [    [ ZPĚT ]    ]  

 

DRM ( DIGITAL RADIO MONDIALE )

Publikace byla zveřejněna v PE-AR 1 - 3/2007

Podrobné informace naleznete zde ...

 


PODÍVEJTE SE NA ZEMI Z VESMÍRU 

Základní informace

 Aktuální předpověď přeletů satelitů NOAA nad Českou republikou (Latitude: 49.7°N  Longitude 18.7°W)

  UŽ DNES  si můžete objednat soupravu (přijímač + programové vybavení) pro příjem obrázků z meteorologického satelitu NOAA

Nový model přijímače RX134(7) - 141 MHZ

Cena kompletní stavebnice modulu přijímače FM 134 - 141 MHz + dokumentace: 2200 Kč (včetně DPH) 

studentům je na nákup stavebnice poskytována sleva dle dohody

Cena sestaveného modulu přijímače FM 134 - 141 MHz + dokumentace + sw: 3600 Kč (včetně DPH) 

pro hromadný nákup do technických kroužků nebo školních praktik je poskytována sleva dle dohody

 

Stavebnice je vybavena velmi obsáhlou dokumentací a množstvím barevných fotografií, které lépe než mnoho vět, popisují sestavení jednotlivých detailů a zaručují úspěšné dokončení stavby. Zde nahlédněte do jedné z galerií, jen pro inspiraci...

DALŠÍ INFORMACE O PŘIJÍMAČI A KONVERTORU NALEZNETE ZDE >>>

Objednat lze zde: emgo@vuhz.cz nebo +420 602 720 424 (SMS)

Elegantní skřínku BOPLA (na obrázku v úvodu) pro vestavění modulu přijímače lze objednat samostatně u ELING Bohemia , nebo RMC Slovakia rmc@psg.sk Ing. Michal Rafaj.

 


PODÍVEJTE SE NA ZEMI Z VESMÍRU 

avšak z jiného satelitu a ze vzdálenosti 35790 kilometrů

SOUPRAVA METEOSAT 

Mnozí z vás jistě víte, že v polovině roku 2006 bylo ukončen provoz analogového vysílání z velmi oblíbeného Meteosatu 7 ve formátu WEFAX na kmitočtu 1691 a 1694,5 MHz. Meteosat 7 se nyní přesouvá nad Indický oceán, na pozici 63° východně, kde bude dále pokračovat ve své vesmírné misi a zásobovat indický subkontinent meteorologickými informacemi. WEFAX - tento dnes již historický analogový přenos je již nyní plně nahrazen digitálním systémem druhé generace. Avšak ouha, již nelze použít stávající technologie z předchozí analogové epochy a je nezbytné přezbrojit na technologii digitální.

Pro předchozí analogový systém se používal přijímač s konvertorem a analogová data z přijímače - tón 2400 Hz, který nesl obrazovou informaci, byla snadno demodulována např. pomocí zvukové karty a postavit si doma přijímací zařízení nebyl pro zdatného radioamatéra žádný problém.

  

Nový digitální systém, ovšem vyžaduje zcela jiné vybavení. Meteorologická data jsou v zakódované formě distribuována systémem EUMETCast pomocí DVB-S přes komerční televizní družici HotBird 6. Ovšem místo proudu televizního obrazu MPEG2 jsou vysílány soubory s meteorologickými daty. Jak vidíte - sytém příjmu je opět jednoduchý a snadno realizovatelný. Zde si můžete přečíst další, podrobnější informace.

Následník starších typů Meteosat-1 až Meteosat-7, satelit MSG-1 Meteosat Second Generation (Meteosat 8), byl na oběžnou dráhu vypuštěn 28. srpna 2002 z Evropského vesmírného střediska Kourou ve Francouzské Guayaně. Po uvedení do provozu byla družice přeparkována na 3,3° východně (nyní aktuálně na 0°), kde nahrazuje Meteosat 7.

Meteosat 8 je plánován jako záložní systém, jehož funkci by měla převzít družice Meteosat 9, která byla dopravena na oběžnou dráhu 21. prosince 2005. Eumetsat chystá vypuštění ještě dvou družic Meteosat 10 v období 2007/2008 a Meteosat 11 na rok 2012. V sobotu 23. září 2006 byla odstavena družice Meteosat 8, naprostou většinu jejích funkcí převzala záložní družice Meteosat 9, jež nese stejné přístroje jako Meteosat 8. Od 10. října 2006  v 9 UTC byla uvedena zpátky do provozu družice Meteosat 8, která opět zajišťuje plně provoz všech služeb. V toku času dochází k neustálým změnám, které nelze v tomto textu aktualizovat. Nejnovější informace proto získáte u provozovatele meteorologických satelitů, evropské organizace EUMETSAT (Europe"s Meteorological Satellite Organisation) se sídlem v německém Darmstadtu.

Název geostacionární družice MGS (Meteosat Second Generation) vznikl ze zkratky pro meteorologický satelit (Meteosat), doplněný anglickou zkratkou označující, že se jedná o družici druhé generace (Second Generation). Navíc je vždy MGS doplněno pořadovým číslem. Alternativně se používá i označování ve spojené pouze s názvem Meteosat, např. Meteosat 8 (MSG –1) nebo Meteosat 9 (MSG –2). Celkem by měly obíhat kolem Země čtyři MSG, které by po 2020 měly nahradit Meteosaty třetí generace (MTG, Meteosat Third Generation). 


Zde si prostudujte aktuální informace ... 

http://www.noaa.gov/  


    

The NASA Space Shuttle Earth Observations Photography database of over 400,000 images is a national treasure...


European Organisation for the Exploration of Meteorological Satellites


Am Kavalleriesand 31
D-64295 Darmstadt
http://www.eumetsat.int

 


Aktuální informace o provozních podmínkách meteo satelitů NOAA (kmitočty,  provozní problémy... ( Satellite Status Information), nebo z jiného zdroje NL: http://www.kunstmanen.nl/satellietstatus.htm


 Aktuální předpověď přeletů satelitů NOAA nad Českou republikou (Latitude: 49.7°N  Longitude 18.7°W)

KEPLERIAN ELEMENTS Two-Line Element Sets Current Data:   ... Actual Data  


Procesory ATMEL programujeme nástroji firmy ELNEC a jsme spokojeni. 

Vyzkoušejte a budete spokojeni také!


Některé starší publikace...

KONVERTOR 137/27MHZ ... Publikace PE-AR 3/2004

Cena: kompletní stavebnice modulu KONVERTOR 137/27MHZ + dokumentace: 980 Kč (včetně DPH). 

>>> DALŠÍ INFORMACE ZDE >>>

Objednat lze zde: emgo@vuhz.cz nebo +420 602 720 424 (SMS)

Elegantní skřínku BOPLA (na obrázku v úvodu) pro vestavění modulu KONVERTOR 137/27MHZ lze objednat samostatně u ELING Bohemia , nebo RMC Slovakia rmc@psg.sk Ing. Michal Rafaj.


 

ANTI-ALARM … Publikace  PE-AR 3/2003

 

 

 

Znáte to, hezký slunečný víkendový den, odpočíváte doma po perném pracovním týdnu, hledáte chvíli klidu a tu vám každou chvíli začne pod okny houkat signalizace autoalarmu některého z mnoha  aut na parkovišti před domem.  Mnohokrát jsem se zamýšlel nad účinností některých  autoalarmů, které dokáži nanejvýš vzbudit svého majitele z nočního spánku a při pohledu z okna ho ujistit, že to byl zase planý poplach... .

Cena kompletní stavebnice modulu AntiAlarm + dokumentace: 800 Kč (včetně DPH) 

Objednat lze zde: emgo@vuhz.cz nebo  emgo@iol.cz .

Elegantní skřínku BOPLA (na obrázku v úvodu) pro vestavění modulu Antialarm lze objednat samostatně u ELING Bohemia , nebo RMC Slovakia rmc@psg.sk Ing. Michal Rafaj.

 


Důležitá součást Vaší meteostanice...

BAROMETRICKÉ ČIDLO MOTOROLA MPX4115A ( MPX4115AP ) 

STÁLE V PRODEJI !!!


Slovo na závěr...

O co více je na trhu hotových přijímačů, transceiverů, antén a dalších doplňků, o to méně jsou však v časopisech publikovány stavební návody na amatérské zhotovení těchto zařízení. Spíše tam nalezneme jen reklamní texty o nabídce profesionálních výrobců. Díky Internetu však můžeme nahlédnout do tvůrčí dílny mnoha radioamatérů doslova v celém světě. Vřele vám doporučuji navštívit adresu http://www.intio.or.jp/jf10zl/ na které publikuje 42 letý Japonec Kazuhiro Sunamura JF10ZL, který není elektro inženýrem, jak by se dalo usuzovat z hojnosti a kvality publikací s rádioamatérskou tématikou, ale technický specialista ve strojírenství. Dalším, neméně zajímavým zdrojem stavebních konstrukcí je známý server na http://www.qsl.net/ kde bych zvláště rád upozornil na Radka Václavíka, autora vynikajících  publikací v našem rodném jazyku  na adrese: http://www.qsl.net/ok2xdx . Zdá se, že pokles zájmu o vlastní domácí stavbu radioamatérských zařízení se nedostavil. Pravda, dnes je na výběr z mnoha výrobků světových firem a také této výhody patřičně využíváme. Takže původní důvod se časem jaksi vytratil a zůstává jen zakoušení opojného pocitu, když se nám sestavený elektronický modul podaří oživit.

Copyright © 1999 - 2007 emgo